5 Ekim 2018

Neden Aşı Olmalıyım?


Aşılar ölümcül hastalıkları önler.
Aşılar çocukları difteri (kuşpalazı), kızamık, kabakulak ve boğmaca gibi hastalıklardan korur. Aşılanmama çocukları ve erişkinleri hastalıklara ve hastalığın doğuracağı olumsuz sonuçlara yatkın hale getirir; ölüm riskini artırır.

Aşılar doğal enfeksiyonlardan daha iyi bağışıklık sağlar.
Aşılanma ile vücudun bağışıklık kazanması, doğal enfeksiyon ile kazanılmış bağışıklığa benzerdir. Ancak aşılanma çok daha düşük risklidir. Örneğin, H. influenza tip b (Hib) bakterisinin neden olduğu menenjit enfeksiyonu zihinsel işlevlerde azalmaya, gebelik sırasında geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu bebekte doğum kusurlarına ya da çocuk felci (polio virüsü) enfeksiyonu geri dönüşü olmayan felce neden olabilir. Aşılar, bu hasarlara maruz kalınmadan vücudun bağışıklık kazanmasını sağlar.

Aşılanmayı bırakırsak hastalıklar geri döner.
Her ne kadar hijyen koşulları ve temiz suya erişim olanakları artmış olsa da, enfeksiyonların yayılmasının önüne tamamen geçilemez. İnsanlar aşılanmadığında artık pek görülmeyen difteri, kızamık, kabakulak ve çocuk felci gibi hastalıklar tekrar hızlıca ortaya çıkar.

Aşılar antibiyotik direncine karşı ilk savunma hattını oluşturur.
Aşılar antibiyotik direncinin yayılmasını sınırlar. Antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanılması nedeniyle ilaçlara dirençli bakterilerin artması tüm dünyada en önemli halk sağlığı sorunlarından biri haline gelmiştir. İnsanların enfeksiyona yakalanmalarını durdurmanın çok etkili bir yolu olan aşılama, bu yönüyle antibiyotik ihtiyacını da azaltır. Antibiyotik direncindeki düşüş, önlenebilir hastalık ve ölümlerin sayısında da azalma sağlar.

Yazar Hakkında

blogbilgi

Yazar & Editör

Bu yazıların tamamı Aydın 3 nolu aile sağlığı merkezi, Uzm.Dr. Özgür Şakir Beller tarafından oluşturulmuştur. Tüm hakları saklıdır.

Yorum Gönder

 
Aydın 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi © 2018 - Her Hakkı Saklıdır